5 Kreatywnych metod na generowanie pomysłów i rozwiązań

Jak myśleć, żeby wymyśleć, czyli kreatywne metody na generowanie pomysłów i rozwiązań.

Ile razy utknęliście w miejscu, bez pomysłu na rozwiązanie i na to co powinno być kolejnym krokiem?
Z pewnością znacie ten stan zawieszenia.
Gdzieś pomiędzy chciałabym/chciałbym, a ale jak to zrobić kiedy głowa pusta?

Z pomocą przychodzi kilka technik, które pobudzą Cię do spojrzenia w bok, czy porozglądania się dookoła 😊
Enjoy!

Metody generowania pomysłów i rozwiązań

Bionika

Photo by Paul Povoroznuk on Unsplash

Ta metoda polega na podpatrywaniu i generowaniu pomysłów w oparciu o …zjawiska przyrodnicze.

Nie trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że źródło inspiracji jest w tym przypadku nieskończone. Podpatrując ptaki, konstruuje się coraz bardziej aerodynamiczne samoloty. Protezy kończyn wykorzystują naturalne mechanizmy ludzkiego ciała. Każdy z nas posiada pewnie jakieś buty lub akcesoria na rzepy, korzystając tym samym z wynalazku George’a de Mestrala, który podczas spaceru z psem wpadł na pomysł wykorzystania tego wynalazku natury w przemyśle.

Przykładów bioniki nie brakuje również w biznesie. Jeśli zatem myślisz nad jakąś innowacją – zastanów się, czy inspiracji nie znajdziesz w naturze.

Burza mózgów

To chyba najpopularniejsza obecnie metoda. Polega na tym, że grupa osób rozmawia, zgłaszając jak najwięcej nowych pomysłów. Na pierwszym etapie liczy się ilość, nie jakość, należy zatem powstrzymać się od ocen i krytycyzmu.

Nawet najbardziej niestandardowe pomysły są mile widziane, mogą dać impuls do kolejnych innowacji. Cały sekret tkwi właśnie we wzajemnym stymulowaniu innowacyjności, budowaniu na koncepcjach innych.

Dopiero w drugim etapie pomysły są zbierane i oceniane zazwyczaj przez grupę ekspertów, która nie uczestniczyła bezpośrednio w pierwszym etapie, zachowuje zatem obiektywizm.

Brainwriting – metoda 635

Alternatywą dla klasycznej burzy mózgów jest brainwriting, czyli technika w której piszemy zamiast mówić. Popularną jej odmianą jest metoda 635.

W procesie bierze udział sześć osób i każdy z nich ma 5 minut na wymyślenie 3 pomysłów odpowiadających na dane zagadnienie (rozumiesz już skąd nazwa?).
Pomysły zapisuje się na formularzu (każdy z uczestników posiada na wstępie jeden), a następnie przekazuje go kolejnemu uczestnikowi. Ten ma kolejne 5 minut na wymyślenie kolejnych 3 niepowtarzających się pomysłów. Może również rozbudowywać pomysły poprzedników, widząc je na otrzymanym formularzu.

Jak łatwo policzyć, podczas jednej 30-minutowej sesji generowane jest 108 rozwiązań danego zagadnienia (6 uczestników x 6 arkuszy x 3 pomysły).

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda zajrzyj po więcej – zaglądnij tutaj. https://mfiles.pl/pl/index.php/Technika_635

Kwiat lotosu

Photo by kazuend on Unsplash

To technika opracowana przez Japończyka Yasuo Matsumurę. Polega na zapisaniu problemu po środku kartki papieru, obrysowaniu go okręgiem i wypisywaniu wokół niego możliwych rozwiązań. Tworzy się w ten sposób swoisty obrazek przypominający kwiat lotosu.
Następnie każde z rozwiązań ponownie obrysowujemy okręgiem i zaczynamy wokół niego tworzyć inne, podobne do danego.

Ta technika pozwala nam wyjść ze schematycznego myślenia, wielokrotnie zmienić perspektywę i budować na wcześniejszych pomysłach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zaglądnij tutaj.

Metoda stanu idealnego

Jej twórcą jest Gerald Nadler, który wychodził z założenia, że rozwiązując problem, powinniśmy wyjść od docelowego stanu idealnego, a nie od analizy aktualnego stanu faktycznego. W ten sposób, niejako “cofając się” przecieramy “realną drogę” do naszego wymarzonego rozwiązania.
Skupienie na stanie faktycznym, który nas nie satysfakcjonuje, utrwala w nas natomiast ograniczenia i zawęża perspektywę.

To świetna metoda coachingowa, którą z przyjemnościa stosuję. Więc wymyśl rozwiązanie, a następnie urealniaj kolejne kroki, które Cię doprowadziły do tego rozwiązania, aż dotrzesz do dnia obecnego.

Jaki będzie zatem Twój pierwszy krok?

Istnieje szereg narzędzi, które pobudzają do kreatywnego myślenia, przedstawione powyżej sa szybkie, proste i łatwe do zastosowania.

Najważniejszym jednak jest wyrzucenie ze swojego słownika kilku stwierdzeń, a mianowicie:

  • to bez sensu
  • to na pewno się nie uda
  • nie wydaje mi się to dobrym pomysłem
  • nigdy tak nie robiliśmy

A co sprawdza się u Ciebie?

Życzę Ci powodzenia w odkrywaniu nowych pokładów kreatywności i mam do Ciebie pytanie:

Daj znać w komentarzu, która metoda generowania pomysłów i rozwiązań sprawdziła się u Ciebie, lub w Twoim zespole?

Owocnej pracy!
Patrycja Kacprzyk

Dodaj komentarz